Sałat Robert, Korpysz Krzysztof, Obstawski Paweł: Wstęp do programowania sterowników PLC. Warszawa: Wyd. Komunik. i Łączn., 2010
W książce zawarto ogólne informacje o budowie, działaniu i zastosowaniu sterowników PLC oraz opisano podstawowe polecenia i funkcje stosowane do ich programowania. Klarowne przykłady wykorzystania poszczególnych funkcji przedstawiono wykorzystując język drabinkowy. Podano także wiele konkretnych informacji przydatnych dla osób zamierzających praktycznie wykorzystać sterowniki w różnych urządzeniach. Szczegółowo omówiono realizację indywidualnego projektu programistycznego. Niniejsza książka stanowi przewodnik dla studentów, inżynierów oraz osób pragnących nauczyć się programowania sterowników PLC.
Flaga Stanisław: Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym. Legionowo: Wyd. BTC, 2010
Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle elastycznymi funkcjonalnie, co wynika przede wszystkim z możliwości ich programowania. Jednym z najpopularniejszych języków wykorzystywanych do przygotowania aplikacji dla PLC jest graficzny język drabinkowy (nazwany skrótowo LD lub LAD). Jest to od wielu lat podstawowy język programowania PLC, którego znajomość przez automatyków zajmujących się tworzeniem aplikacji przemysłowych jest wręcz niezbędna. Pomimo rozwoju innych sposobów - graficznych i tekstowych - tworzenia aplikacji dla PLC, interpretery i kompilatory języka LAD są standardowym wyposażeniem wszystkich renomowanych pakietów programistycznych dla PLC. Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków automatyka i robotyka wyższych uczelni technicznych, a także inżynierów zajmujących się integracją systemów automatyki i ich programowaniem.
Praktyczna elektrotechnika ogólna. Oprac. merytor. wersji pol. Paweł Fabijański, Andrzej Wójciak. Warszawa: Wyd. Rea, 2011
Książka obejmuje zagadnienia dotyczące budowy i eksploatacji instalacji elektrycznych, elektromechaniki, podstaw elektroniki i energoelektroniki, budowy i działania maszyn elektrycznych, budowy i działania wybranych urządzeń gospodarstwa domowego (AGD), technik wykonywania pomiarów , napraw i konserwacji oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Podręcznik jest przeznaczony dla zasadniczych szkół zawodowych, kształcących w szeroko profilowanym zawodzie "elektryk", techników, kształcących w szeroko profilowanym zawodzie "technik elektryk" oraz liceów profilowanych o profilu elektrotechnicznym.
Kasprzyk Jerzy: Programowanie sterowników przemysłowych. Wyd. 2. Warszawa: Wyd. Nauk.-Techn., 2006
Sterowniki przemysłowe są nieodłącznym elementem systemów automatyki i sterowania wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń i procesów przemysłowych. Autor w przystępny i wyczerpujący sposób omówił: podstawy budowy i działania oraz sprzęt sterowników PLC, typy danych i deklaracje zmiennych, jednostki organizacyjne oprogramowania, języki programowania tekstowe oraz graficzne, sekwencyjne schematy funkcjonalne, funkcje i bloki funkcjonalne standardowe, deklarowanie konfiguracji, nowoczesne narzędzia programujące. Książka jest przeznaczona dla studentów kierunku automatyka i robotyka oraz inżynierów i techników zainteresowanych zastosowaniami sterowników PLC.
Sterowanie i automatyzacja procesów technologicznych i układów mechatronicznych. Pr. zbior. pod red. Jerzego Świdra. Gliwice: Wyd. Politech. Śl., 2008
Celem niniejszego podręcznika jest dostarczenie studentom różnych kierunków i semestrów studiów - wiedzy na temat zgromadzonej w laboratorium aparatury i oprogramowania oraz przedstawienie propozycji wybranych zadań. W książce podano podstawowe pojęcia, związane z zastosowaniem układów sterowania, omówiono zasady programowania sterowników PLC, ze szczególnym uwzględnieniem budowy i działania sterownika Simatic S7-300 formy Siemens i podano przykłady jego zastosowania do sterowania wcześniej utworzonymi układami elektropneumatycznymi, zamieszczając każdorazowo odpowiedni program sterujący pięciomodułowy laboratoryjny system produkcyjny pojemnościowe układy sensorowe.
Honczarenko Jerzy: Obrabiarki sterowane numerycznie. Warszawa: Wyd. Nauk.-Techn., 2008
Książka stanowi kompendium wiedzy inżynierskiej z zakresu budowy i eksploatacji obrabiarek CNC, które są podstawowymi maszynami wytwórczymi w przemyśle maszynowym. Autor przedstawia w niej m.in.: trendy rozwojowe nowoczesnych obrabiarek, podstawy i przykłady modułowej budowy i podstawowe własności obrabiarek, rozwiązania techniczne i budowę najważniejszych zespołów i komponentów: korpusów, połączeń prowadnicowych, napędów ruchu głównego i posuwowego, układów sensorycznych, układów kodowania palet i narzędzi, strukturę i działanie nowoczesnych układów sterowania numerycznego w funkcji pełnionych zadań, architekturę i topologię komputerowych sieci przemysłowych, pozwalających łączyć układy sterowania, charakterystykę czterech podstawowych grup obrabiarek CNC: tokarek i centrów tokarskich, frezarek i centrów frezarskich, szlifierek oraz obrabiarek realizujących hybrydowe technologie wytwarzania itp.
Podstawy sterowania z PLC. Gdynia: Akademia Morska, 2009
Książka przedstawia wprowadzenie do techniki sterowania z programowalnymi sterownikami logicznymi. Publikacja zawiera podstawowe pojęcia i struktury układów sterowania, technikę programowania sterowników S7-200 i S7-300 SIMATIC (m.in. programowanie funkcji logicznych i pamięci, funkcji czasowych, wykrywania zboczy, liczników itp.), podstawy sterowania i przykłady programów dla sterowników S7-200 i S7-300 SIMATIC (m.in. układy kombinacyjne, sekwencyjne, przykłady). Ponadto treści książki dotyczą sterowania napędem wózka, sterowania rozruchem gwiazda - trójkąt, układu sygnalizacji alarmowej, układu sterowania bramy garażowej, układu sterowania nawrotnego silnika, układu wykrywania kierunku przejścia.
Programowanie obrabiarek CNC: toczenie.Warszawa: Wyd. Rea, 1999
Niniejszy podręcznik do programowania tokarek CNC zawiera wszystkie funkcje programowania - NC proponowane w kodzie MTS. Do kodu tego, oprócz funkcji pochodzących z normy DIN 66025, należą również funkcje dotyczące obróbki za pomocą cykli oraz programowanie ciągów konturowych. Kod programowania MTS, oparty na normach ISO, jest obojętny względem sterowania obrabiarek - CNC. Celem podręcznika jest wprowadzenie i pomoc przy tzw. "ręcznym programowaniu". W każdej omawianej funkcji przedstawiono i objaśniono znaczenie wszystkich parametrów koniecznych i opcjonalnych.
Podstawy obróbki CNC. Warszawa: Wyd. Rea, 2011
Najlepszy i pierwszy na polskim rynku wydawniczym podręcznik z dziedziny CNC. Przeznaczony jest dla uczniów i nauczycieli średnich szkół zawodowych i szkół zasadniczych kształcących w grupie zawodów mechanicznych oraz dla uczestników kursów dokształcających. Składa się z 4 głównych rozdziałów zatytułowanych kolejno: "Wprowadzenie do CNC", "Geometryczne podstawy obróbki CNC", "Technologiczne podstawy obróbki CNC", "Wprowadzenie do programowania NC"; każdy z rozdziałów zakończony jest też testem wiadomości.
Programowanie obrabiarek CNC: frezowanie. Warszawa: Wyd. Rea, 1999
Zaprezentowany podręcznik do programowania frezarek CNC zawiera wszystkie będące w użyciu funkcje NC w kluczu programowym MTS. Obok funkcji według DIN, należą do tego cykle obróbkowe i programowanie ciągów konturowych. Klucz programowy MTS, oparty na normach ISO, jest wytwórczo neutralny, to znaczy, że nie jest skrępowany żadnym istniejącym sterowaniem NC. Nadaje się dlatego najbardziej do kształcenia i szkolenia. Przygotowanie fachowca do obsługi konkretnego sterowania CNC wymaga wówczas zaledwie krótkiego przeszkolenia. Programy NC przygotowane w kodzie neutralnym można przy tym komputerowo przetłumaczyć przy użyciu odpowiedniego postprocesora na kod zastosowany w konkretnej obrabiarce CNC.
Adnotację sporządzono na podstawie informacji zawartych we wstępie, bądź spisie treści wymienionych wyżej książek.
Oprac. U. J.